Kriptokrasi ticaretinde acemisiyseniz, başarılı olmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken çok şey var. Finansal piyasalarda tamamen yeni iseniz, kesinlikle ipleri öğrenmeniz gerekir – aksi durumda önlenebilir hatalar yapmadığınızdan emin olmak için.

Ayı Tuzağı Nedir
Bugün, Bitcoin pazarlarında – ayı tuzağı – yaygın bir olay hakkında konuşacağız.

Boğalar ve Ayılar Piyasaları
Herhangi bir finansal piyasa gibi, Bitcoin piyasası iniş ve çıkışlara uğrar. Aslında, Bitcoin (ve diğer kripto para birimleri), örneğin borsalardan daha fazla dalgalı olabilir. Hüner, bu yukarı ve aşağı hareketleri okuyor ve oldukları için onları görüyor.

Muhtemelen “boğa” piyasaları ve “ayı” piyasaları fikrini duymuşsundur. Terimler, artan değer sözkonusu olduğunda agresif olan piyasa koşullarını belirtir – yükselişe veya düşen düşüşü düşürme – düşüş eğilimi.

Bitcoin pazarına gelince, geleneksel olarak boğa güreşinde bulunuyor ve BTC başına yaklaşık 1 $ değerinde olan, 2009’un civarında binlerce dolar değer kazanıyordu. Bu yazı geldiğinde tek bir Bitcoin fiyatı 2500 dolara yakın – yükseliş eğiliminde olan yatırımcılar bu dalgayı, zenginliklerini anlatmak için basmış durumda.

Tuzak Yayları
Tabii ki, o yıllarca büyüme, hıçkırıklar olmadan gerçekleşmedi. Bitcoin fiyatı, bir günde birkaç kez zirveye ulaşabilir ancak birkaç gün veya haftada tutarlı fiyat düşüşleri olduğunda, yatırımcılar squirreley olma eğilimindedir.

Yatırımınızdaki değeri kaybetme korkusu, varlıklarınızı satmaya özendirebilir. Bununla birlikte, anlık düşüş eğilimi gösteren piyasa koşulları uzun sürmediğinde ve bunun yerine eski fiyat noktalarına veya daha da yükseklerine geri döndüğünde bir sorun ortaya çıkıyor.

Bu geçici dalış, “ayı tuzağı” dediğimiz şeydir – fiyat düşmeye devam edeceği korkusu ile stoklarınızı satarken bir süre sonunda yanlış seçim olmaya başlar.

Gamble
Bilinçli yatırımcılar, düşen eğilimin meşru bir düzeltme olup olmadığını veya baharda beklemek için sadece bir ayı tuzağı olup olmadığını anlamaya çalışırken piyasayı dikkatli bir şekilde izlemektedir. Birini diğerinden ayırmak zor olabilir ve deneyimli Bitcoin tüccarları bile Bitcoin başına fiyatın düşmeyeceğine ikna ederek ayı tuzağına düşebilirler.

Bitcoin’in genel olarak yükseliş eğilimi ile tüm süreç daha da karmaşık hale getiriliyor. Birçok yatırımcı, bir ayı tuzağı sırasında, fiyatın geri atılacağına bahse girerek izin vereceğini; Deneyim onlara bunu yapacağını söyledi. Elbette, sorun bir gün fiyatın geri gelemeyeceği bir gündür – bu da bir ayının bir kumar tuzağı gibi görünenleri sürmesini sağlıyor.

Belli bir piyasa gerilemesinin bir ayı tuzağı olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz? Maalesef, kesin olarak belirlenebilecek kesin bir yol yok. Yapabileceğiniz en iyi şey atlarınızı tutmaktır – ve oynak dalgalanma dönemlerinde ticaret yapıyorsanız, orijinal yatırımınızı büyük ölçüde bozulmadan uzaklaşabilmeniz için bir durdurma-kararname emri bulunduğundan emin olun.

Share: