Blok zinciri nasıl çalışır?

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin altında çalışan değişmez veri tabanı olarak bilinen blockchain, işletmelerin, dağıtımı yapılan defteri teknolojisinin işlemlerin geçerliliğini doğrulamak için “güvenilir” bir uzlaşmayı sağlama vaadinde para kazanmanın yollarını aradığı düşünülen her sektörde kritik bir rol oynamaya hazırdır. .

Geçen yıldaki kazançlar
Akıllı madenciler elektrik maliyetlerini kilovat saat başına 0,11 doları aşmamalı; 4 GPU ekran kartıyla madencilik, günde 8,00 dolardan 10,00 dolara (seçtiğiniz kriptokrasiye bağlı olarak) veya yaklaşık 250 dolardan 300 dolara aylık netlik sağlayabilir.

Grafik son bir yıldaki kazancımızı göstermektedir.

Finansal işlemler genelde güvenilir bir üçüncü taraf (PayPal gibi) tarafından garanti edilir ve blok zincir, bu işlemi otomatikleştirmek için kullanılabilir; bu da aracıları şebekedeki taraflar arasında güvenilir aracı olarak davranan özerk akıllı sözleşmelerle çıkararak genel maliyetleri düşürür.

Blok zincirinin vazgeçilmez bir özelliği, verilerin her bir “blok” unu, sonraki bloğa damgalanan benzersiz bir karma çıktı için şifreleme yeteneğidir; ardışık bilgi zinciri, daha sonra katılımcıların bir ağında bir konsensüs aracılığıyla doğrulanır . Bu, kimliğini, doğruluğunu ispatlamak ve veri erişim haklarını zorlamak için dijital imza ile birlikte çalışır.

Bu şifreli “e-tabloları” ağdaki her düğüme veya doğrulayıcıya paylaşmak, her cihazın işlem verilerine erişebildiği ve ardından gerçek zamanlı olarak herkesle (Google Dokümanlar’a benzer şekilde) paylaşılan defterinize eklemeleri için bir dağıtılmış sistem oluşturur. veri güvenliği / yedeklilik biçimi olarak hareket ediyor.

Blokları şifreleme süreci, insanların ağa “iş” yaparak katılabilir (blok hesaplarını şifrelemek ve doğrulamak için kullandığı yedek bilgi işlem kaynaklarıdır), blok zincirini bir çalışma mekanizması kanıtı olarak kullanan kriptokraside “madencilik” olarak iyi bilinir.

Ağdaki bir makine eski bir bloğu değiştirmeye çalışırsa, yeni veri bu blok için farklı bir karma ile sonuçlanır ve ardışık olarak paylaşılan şifreleme çıktılarının zincirini kırar. Ağ katılımcılarının geri kalanı bunu algılar ve bozuk düğümü reddeder.

Blockchain’in şifreleme, fikir birliği mekanizmaları ve denetlenebilir veritabanları, kişisel verileri (yasal, sağlık, mali ve mülk kayıtları) saklamak için uygulanabilirliği göz önüne alındığında pek çok kıyafete sahipken, diğerleri zihin dosyalarını yüklemek için otonom akıllı sözleşmelere kadar değişen kullanım alanlarına bakıyor.

Blockchain’de kim ilgileniyor?
Harvard Business Review, “sözleşmelerin dijital kod içine yerleştirildiği ve şeffaf, paylaşılan veritabanlarında saklandığı, silinmesinden, değiştirilmesinden ve gözden geçirilmesinden korunduğu” bir dünyayı hayal ederek, kriptokratların ötesine geçen şaşırtıcı derecede başarılı bir blok zincirinin geleceğini görüyor.

“… her anlaşma, her süreç, her görev ve her ödeme, tanımlanabilir, doğrulanabilir, depolanabilir ve paylaşılabilecek dijital bir rekor ve imza sahibidir Avukatlar, aracılar ve bankerler gibi aracılar artık gerekli olmayabilir. , örgütler, makineler ve algoritmalar özgürce işlem yapacak ve birbirleriyle az sürtüşme ile etkileşim kuracaktı. ”

ABD hükümetinin NDAA 2018 Hükümet Teknoloji Yasasını Modernize Etme Metni, insanlık kayıtlarının tutulması için yaşlanmanın, verimsiz altyapıyı değiştirmeyi amaçlayan geniş bir maliyet tasarrufu yükseltme / göç stratejisinin parçası olarak blok zincir ve akıllı sözleşmelerin kullanılmasını önermektedir.

NDAA 2018, blok zincirle ilişkili siber güvenlik risklerinin hükümet tarafından sürekli olarak değerlendirilmesinin bir parçası olarak, Pentagon’un altyapının güvenliğini incelemek ve ardından 180 gün içinde kongrede kısaca teknolojinin kamu kurumlarının kullanımını izlemesini istiyor.

DARPA, blok zincirinin gittikçe artan bir şekilde benimsenmesinin yanı sıra, blok zincirlerin şifrelenmiş ve dağıtılmış doğasının, nükleer silahlardan askeri uydulara kadar her şeyle ilgili çok hassas veriler sağlamaya yardımcı olup olmadığını belirleme çabalarını finanse ediyor.

Aynı şekilde, tıp endüstrisi, sağlık bakım ekosistemleri boyunca hasta / doktor verilerini depolamak ve paylaşmak için teknoloji için bir amaç gördüğümüz, blok zincirlerin dalgasını sörf yapmak istiyor. Bu, örneğin giyilebilir IoT sensörlerinden biyolojik veri beslemeleri ve akıllı uygulamalar içerebilir ve blok zincirler DNA dizilerini barındıracak şekilde kullanılabilir.

Liste örneği
Bu, 1 numaralı bir liste öğesidir
Bu, sayı 2 olan bir liste öğesidir
Bu, sayı 3 olan bir liste öğesidir
Bu, sayı 4 olan bir liste öğesidir.
Sonuç
Lorem ipsum dolor oturmak amet, consectetuer elit, sed diam nonimmy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolor magna aliquam erat volutpat adipiscing. Ut veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut alipip ex a commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit esse molestie consequat, vesaire dolore eu feugiat nulla facilisis vero eros ve accumsanet iusto odio dignissim qui blandit praesent. Nam liber tempor cum soluta şarkı sözleri soccer şarkı sözleri soccer şarkı sözleri soccer şarkı sözleri congue nihil imperdiet şarkı sözleri doming id quod

Share: