Bitcoin ne kadar güvende?

muhtemelen Bitcoin’in burada kalacağını varsayabilir. Evet, biraz uçucu ve evet, diğer kripto para birimleri benim için çok daha kolay ve satın almak çok daha ucuz, ancak bitkisel para harcamak için giderek artan sayıda – ayrıca, defalarca ölü olarak ilan edildikten sonra hâlâ dolaşıyor olması son birkaç yıldır – dünyanın en popüler ve polarize şifrelemesinin direncinin bir kanıtıdır.

Ancak, bu, körü körüne Bitcoin’e atmanız gerektiği anlamına gelmez. Yüksek giriş fiyatının yanı sıra geçen yıl yapılan bir dizi olay, Bitcoin protokolünün kendisinin güvenli olabileceği halde Bitcoin’i saklamak ve değiştirmek için kullanılan cüzdanlar ve hizmetleri göstermeyebilir.

İşte bitkisel protokolün kendisinin yanı sıra büyük ölçekli bit eşofman hırsızlığının bazı önemli örneklerine hızlı bir göz atın.

Bitcoin, bugün mevcut birçok kriptokrasiden biridir. Kripto para birimleri, sahte (veya anonim) ve merkezsizleştirilmiş para birimleri oluşturmak için, kriptografiyi protokolün merkezi bir parçası olarak uygulayan dijital para birimleridir. Bitcoin hem İşi Kanıtlama (PoW) sistemi hem de işlem doğrulaması için SHA-256 şifrelemesini kullanıyor. Bitcoin protokolünün güvenliği, temel özelliklerinden birinde, işlem blokçusu yatıyor.

Bitcoin Blockchain
Blok zinciri temelde işlem geçmişini içeren birden fazla “blok” zinciridir. Blok zincir, başlangıç ​​bloğu olarak bilinen ilk blok ile başlar. İşlemler ve çözülmüş karmalar bu oluşum bloğundan sonra yeni bloklar ekleyerek bir blokçu oluşturuyorlar.

Bitcoin protokolü içinde, içine en çok iş yapan blok zincir, işlemlerin doğrulanması sırasında en iyi blok zinciri ve protokolün tamamını referans alan bir blok zinciri olarak düşünülür. Bitcoins, bir işlem doğrulandıktan sonra harcanmış sayılır.

Çift Harcama
Blok zincirini kandırıp aynı bitkisel hareketi iki kez harcamak mümkündür (aksine inanmasına rağmen), çift harcamayla bilinen bir eylem.

Bunun yapılabilmesi için bir takım yollar vardır. Bir tüccar işlem onayı için beklemezse, bitkozlar saldırgan tarafından hızlı bir şekilde iki çakışan işlemi ağa göndererek harcanabilir. Başka bir yol da, bir işlemin bir bloğa yerleştirilmesi ve ardından bloğun bloğuna bırakılmasından önce aynı madeni paraları harcamasıdır.

Bununla birlikte, bunu başarmak için gereken bilgi işlem gücü miktarı, yalnızca bitkisel yağlara yasal olarak sahip olmaktan daha az üretken olmaktadır.

Bitkonlar cüzdanlarda saklanır, ancak bir PayPal hesabının tersine, bu “cüzdanlar” aslında bitkisel paraları kendileri depolamaz. Bir takım farklı uygulama ve formatlara rağmen, genellikle cüzdanlar, bit arkadaşlarını almak için kullanılan (bir banka hesap numarasına benzer şekilde) bir ortak anahtarı içerecektir. Ayrıca, gerçekten harcamak istediğiniz bit bozmalarının sahibi olduğunuzu doğrulamak için kullanılan özel bir anahtar içerir.

Bitcoins’i çevrimdışı saklama
Cüzdanlar genellikle yerel olarak ya da çevrimiçi olmak üzere dijital olarak depolanır, ancak bitkisel saklamanın daha güvenli yolları vardır. Bitkonun “cüzdanları” yazdırılabilir ve kağıda depolanabilir. Bir kağıt cüzdan, özel ve genel anahtarlarınızın basılı olduğu bir kağıt kağıdıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bit iletkeni protokolünün kendisi de yeterince güvende olabilir, ancak bu, bitsoy ile ilgilenen tüm sitelere ve hizmetlere uygulanmaz. Geçtiğimiz bir ya da iki yıl içinde güvenlikle ilgili konuların daha dikkate değer bazı örneklerine ilişkin hızlı bir özeti aşağıda bulabilirsiniz.

Inputs.io
Ekim 2013, çevrimiçi Bitcoin cüzdan servisi inputs.io iki kez saldırıya uğradı. O dönemde yaklaşık 1.2 milyon dolar değerinde toplam 4.100 Bitcoins, bir bulut barındırma sağlayıcısı olan Linode’de barındırılan inputs.io sistemlerine erişen bir sosyal mühendislik saldırısı ile çalındı.

Bir dizi e-posta hesabı tehlikeye atarak, inputs.io kurucusunun saldırının başlamasından altı yıl önce hazırladığı bir e-posta hesabıyla başlayarak, bilgisayar korsanlığı sitenin Linode üzerindeki hesabına erişmeyi ve sitenin hesap şifresini sıfırlamayı başardı.

Mt. Gox
Mt. En önde gelen Bitcoin döviz servislerinden biri olan Gox, inanılmaz miktarda bitkisel yağ kaybı ile birlikte iflas koruma talebinde bulundu: 468 milyon dolar değerinde!

Mt. Gox’un çöküşü, Şubat başında başlayıp BTC-e gibi diğer Bitcoin değişim sitelerinin yanı sıra Bitcoin’in geniş çaplı Dağıtım Hizmeti Reddi (DoS) saldırılarını Bitcoin’in işlem esnekliğinden istifade ederek bitkin hale getirdi.

Basitçe belirtmek gerekirse, işlemin geçerliliği, geçerli işlemlerin değiştirilebileceği anlamına gelir, böylece gerçekte başarılı olduğu zaman işlemlerin geçmediği görülür.

Bununla birlikte, işlemin geçerliliği yeni bir konu değildir. Bitcoin geliştiricisi Greg Maxwell’in de belirttiği gibi, çözülmesi olanaksız olan şey de bu değil.

Aslında, Bitstamp ve BTC-E gibi diğer Bitcoin exchange’leri halen faal olup, taraflar arasındaki sorunları çözdükten sonra işleme işlemleri günlerce

Share: