Devrimli Tek Yayın Kaydırıcı

Nispeten yakın zamana kadar, blok zinciri uygulamaları oluşturmak, kodlama, şifreleme, matematik gibi önemli kaynaklarda karmaşık bir arka plan gerektirdi. Ancak zamanlar değişti. Elektronik oyla ve dijital olarak kaydedilen mülk varlıklarından mevzuata uygunluk ve ticarete kadar önceden tasarlanmamış uygulamalar, şimdiye kadar olduğundan daha hızlı bir şekilde geliştirilmekte ve dağıtılmaktadır. Merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak için geliştiricilere geliştiriciler sağlayarak, Ethereum tüm bunları mümkün kılmaktadır.

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?
En basitinde, Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları inşa etmesine ve bunları uygulamasına olanak tanıyan blok zincir teknolojisine dayanan açık bir yazılım platformudur. Bitcoin gibi, Ethereum da dağıtılan kamu blok ağları ağıdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklar olmasına rağmen, not edilmelidir ki en önemli ayrım, Bitcoin ve Ethereum’un amaç ve kabiliyet açısından önemli derecede farklılık göstermesidir. Bitcoin, online Bitcoin ödemelerine olanak tanıyan bir eş-dostlu elektronik nakit sistemine sahip, belirli bir blokaj teknolojisi teknolojisi uygulaması sunmaktadır. Bitcoin blok zinciri dijital para sahipliğini izlemek için kullanılırken (bitcoins), Ethereum blok zincir merkezi olmayan herhangi bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır.

Ethereum blok zincirinde, iştah açıcı madencilik yerine, madenciler ağa yakıt veren bir çeşit kripto simgesi olan Eter kazanmak için çalışırlar. Ticarete elverişli şifreli bir aktarımın ötesinde Ether, uygulama geliştiricileri tarafından Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetleri için ödeme yapmak için de kullanılır.

Akıllı sözleşme, para, içerik, mülkiyet, paylaşımlar veya değerli şeylerin alışverişini kolaylaştıracak bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. Blokçıda çalışırken akıllı bir sözleşme, kendine özgü koşullar sağlandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olmaktadır. Akıllı sözleşmeler blok zincirinde çalıştığı için, sansür, kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olmaksızın tam olarak programlanmış şekilde çalıştırılıyorlar.

Ethereum Sanal Makinesi
Ethereum’un oluşturulmasından önce, blokçu uygulamaları, çok sınırlı sayıda işlem yapmak üzere tasarlandı. Örneğin bitkon ve diğer kripto para birimleri sadece eşler arası dijital para birimi olarak çalışmak üzere geliştirildi.

Geliştiriciler bir sorunla karşı karşıya kaldı. Bitcoin’in sunduğu işlevler dizisini ve diğer uygulama türlerini genişletin; bu da çok karmaşık ve zaman alıcı, yeni bir blokçü uygulama geliştirin ve tamamen yeni bir platform geliştirin. Bu sıkıntıyı fark eden Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Ethereum ne için kullanılabilir?
Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları inşa etmelerini ve dağıtmalarını sağlar. Merkezi olmayan bir uygulama veya Dapp, kullanıcılarına belirli bir amaca hizmet eder. Örneğin, Bitcoin, kullanıcılarına çevrimiçi Bitcoin ödemelerine olanak tanıyan bir akran eşliğinde elektronik nakit sistemini sağlayan bir Dapp. Merkezi olmayan uygulamalar, bir blok şebeke ağında çalışan koddan oluşur; bu kodlar, herhangi bir kişi veya merkezi varlık tarafından denetlenmez.

Ethereum Adem-i Merkezi Olmayan Platform’un yararları nelerdir?
Merkezi olmayan uygulamalar blok zincirinde çalıştığı için tüm özelliklerinden yararlanırlar.

Değiştirilemezlik – Üçüncü taraflar veride herhangi bir değişiklik yapamazlar.
Yolsuzluk ve kurcalamaya karşı dayanıklı – Uygulamalar, fikir birliği ilkesi etrafında oluşturulmuş ve sansürü imkansız hale getiren bir ağa dayanıyor.
Güvenli – merkezi bir başarısızlık noktası olmaksızın ve kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen uygulamalar, saldırı saldırılarına ve hileli etkinliklere karşı iyi korunmuştur.
Sıfır aksama – Apps asla düşmez ve asla kapatılmaz.
Merkezi olmayan başvuruların dezavantajı nedir?
Birtakım faydalar getirmekle birlikte, ademi merkeziyetçi uygulamalar kusursuz değildir. Akıllı sözleşme kodu insanlar tarafından yazıldığından, akıllı sözleşmeler yalnızca onları yazan insanlar kadar iyidir. Kod hataları veya gözetim, istenmeyen olumsuz eylemler yapılmasına neden olabilir. Koddaki bir hatadan yararlanılırsa, bir ağ konsensüsü edinmek ve altta yatan kodu yeniden yazmak dışında bir saldırının veya sömürünün durdurulmasının etkili bir yolu yoktur. Bu, değiştirilemez olması tasarlanan blokçunun özüne aykırıdır. Ayrıca, merkezi bir parti tarafından alınan herhangi bir işlem, başvurunun merkezsizleştirilmesi konusunda ciddi sorular ortaya atmaktadır.

Bir uygulama geliştirmek istiyorum. Ethereum’a nasıl erişebilirim?
Ethereum ağına bağlanmanın birçok yolu vardır; en kolay yollardan biri, yerli Mist tarayıcıyı kullanmaktır. Mist, kullanıcılara Ether’ı ticaret ve mağazanın yanı sıra akıllı sözleşmeleri yazmak, yönetmek, dağıtmak ve kullanmak için kullanıcı dostu bir arayüz ve dijital cüzdan sağlar. Web tarayıcıları erişim sağlar ve insanlara internette gezinirken yardımcı olur, Mist merkezi olmayan blok zincir uygulamaları dünyasına bir portal sağlar.

Ayrıca Google Chrome’u etkinleştiren MetaMask tarayıcı uzantısı da bulunmaktadır.

Share: