lockchain, en popüler Bitcoin cüzdanlarından biridir. Bu cüzdana erişmek, herhangi bir tarayıcıdan veya akıllı telefondan yapılabilir. Blockchain.info iki farklı katman daha sunar. Mobil kullanıcılar, cüzdan uygulaması her açıldığında tarayıcı sürümü için iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirebilirken, mobil kullanıcılar da PIN kod gereksinimini etkinleştirebilir.

Bir cryptocurrency cüzdanının ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve hangilerinin pazarda en iyileri olduğunu keşfetmek için bu basit kılavuzu kullanın.

Şifreleme Cüzdanı nedir?
Bir cryptocurrency cüzdan, özel ve genel anahtarları depolayan ve kullanıcıların dijital para göndermek ve almak ve onların dengesini izlemek için çeşitli blok zincirleri ile etkileşime giren bir yazılım programıdır. Bitcoin veya başka bir kriptokrasi kullanmak istiyorsanız dijital bir cüzdanınız olması gerekir.

Cryptocurrencywallets’in farklı türleri nelerdir?
Dijital para biriminizi depolamak ve bunlara erişmek için farklı yollar sunan birkaç cüzdan türü vardır. Cüzdanlar üç farklı kategoriye ayrılabilir: yazılım, donanım ve kağıt. Yazılım cüzdanları masaüstü, mobil veya çevrimiçi olabilir.

Masaüstü: cüzdanlar bir PC’ye veya dizüstü bilgisayara indirilir ve yüklenir. Bunlara yalnızca, indirildikleri tek bilgisayardan erişilebilir. Masaüstü cüzdanları, en üst düzey güvenlik seviyelerinden birini sunar, ancak bilgisayarınız saldırıya uğramışsa veya virüs bulursa, tüm paralarınızı kaybetme ihtimaliniz var demektir.
Çevrimiçi: cüzdanlar bulutta çalışır ve herhangi bir yerde herhangi bir bilgi işlem cihazından erişilebilir. Erişim konusunda daha elverişli olsalar da, çevrimiçi cüzdanlar özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak saklar ve onları saldırılara ve hırsızlığa karşı daha savunmasız kılan üçüncü bir taraf tarafından kontrol edilir.
Mobil: cüzdanlar telefonunuzdaki bir uygulamada çalışır ve perakende satış mağazaları da dahil olmak üzere her yerde kullanılabilir olduğundan kullanışlıdır. Mobil cüzdanlar, mobil cihazlarda sınırlı alan olduğundan genellikle masaüstü cüzdanlarından çok daha küçük ve basittir.
Donanım: cüzdanlar bir kullanıcının özel anahtarlarını bir USB gibi bir donanım aygıtında sakladıkları için yazılım cüzdanlarından farklıdır. Donanım cüzdanları işlemleri çevrimiçi yapsa da çevrimdışı olarak depolanır ve bu da artan güvenliği sağlar. Donanım cüzdanları çeşitli web arayüzleriyle uyumlu olabilir ve farklı para birimlerini destekleyebilir; sadece hangisini kullanmaya karar verdiğinize bağlı. Dahası, bir işlem yapmak kolaydır. Kullanıcılar, cihazlarını herhangi bir İnternet etkin bilgisayar veya cihaza takarlar, bir iğne girer, para birimi gönderir ve onaylarlar. Cüzdan cebiniz, paranızı çevrimdışı ve tehlikeden uzak tutarken kolayca işlem yapmanızı sağlar.
Kağıt: cüzdanların kullanımı kolaydır ve çok yüksek bir güvenlik düzeyi sağlar. Kağıt cüzdanları terimi, genel ve özel anahtarlarınızın fiziksel bir kopyasını veya çıktısını basitçe ifade edebiliyor olsa da, bundan sonra da basılan bir çift anahtar üretmek için kullanılan bir yazılıma atıfta bulunabilir. Bir kağıt cüzdan kullanma nispeten basittir. Bitcoin’i veya başka bir para birimini kağıt cüzdanınıza aktarma işlemi, yazılım cüzdanınızdan kağıt cüzdanınızda gösterilen genel adrese para aktarma işlemiyle gerçekleştirilir. Alternatif olarak para çekme veya çekme yapmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey, kağıt cüzdanınızdan yazılım cüzdanınıza para aktarmaktır. Genellikle ‘süpürme’ olarak adlandırılan bu işlem, özel anahtarlarınızı girerek veya kağıt cüzdan üzerindeki QR kodunu tarayarak manuel olarak yapılabilir.
Cryptocurrency cüzdanları güvenli mi?
Cüzdanlar değişik derecelerde güvenlidir. Güvenlik seviyesi kullandığınız cüzdan türüne (masaüstü, mobil, çevrimiçi, kağıt, donanım) ve servis sağlayıcısına bağlıdır. Bir web sunucusu çevrimdışına kıyasla para biriminizi korumak için esasen daha riskli bir ortamdır. Çevrimiçi cüzdanlar, kullanıcıları paralarını çalmak için bilgisayar korsanlarının kullanabileceği muhtemel güvenlik açıklarına sokabilir. Öte yandan, çevrimdışı cüzdanlar saldırıya geçirilemez; çünkü yalnızca çevrimiçi bir ağa bağlı değildirler ve güvenlik için üçüncü bir tarafa güvenmezler.

Her ne kadar çevrimiçi cüzdanlar saldırıya açık saldırılara karşı en savunmasız ve kanıtlanmış olsa da, herhangi bir cüzdan kullanırken özenli güvenlik önlemlerinin uygulanması ve izlenmesi gerekiyor. Unutmayın, hangi cüzdan kullanırsanız yapın özel anahtarlarınızı kaybederseniz paranızı kaybedersiniz. Benzer bir şekilde, cüzdanınız saldırıya uğradıysa veya bir dolandırıcıya para gönderirseniz, kaybettiğiniz parayı geri almanın veya işlemi tersine çevirmenin bir yolu yoktur. Önlem almak ve çok dikkatli olmalısın!

cephanelik
Armory, açık kaynak kodlu bir Bitcoin masaüstü cüzdanı olup, deneyimli kullanıcılar için güvenlik üzerine önem vermektedir. Armory’nin bazı özellikleri arasında soğuk depo, çok imzalı işlemler, tek seferlik yazdırılabilir yedekleme, birden fazla cüzdan arabirimi, GPU’ya dayanıklı cüzdan şifreleme, anahtar alma, anahtar süpürme ve daha fazlası yer alıyor. Armory, tam potansiyelini anlamak ve kullanmak için biraz zaman almasına rağmen, daha fazla teknik için mükemmel bir seçenektir

Share: